Kétharmad nem tervez az idén nyaralást

A Publicus Intézet a Népszava megbízásából június 23-25. között 1001 fő telefonos megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta az emberek utazási szokásait.

A válaszadók közel harmada tervez, kétharmada viszont nem tervez az idén nyaralást.

A nyaralást tervezők körében tízből négy válaszadó mondta azt, hogy belföldre, tízből hárman hogy külföldre mennek nyaralni. A megkérdezettek közel negyede külföldre és belföldre is tud menni. A válaszadók átlagosan 10,4 napra utaznak el a nyáron otthonról.

A válaszadók harmada 100-250 ezer forintot, ötöde 250-500 ezer forintot, szintén közel ötöde 50-100 ezer forintot, 6 százalék legfeljebb 50 ezer forintot, 5 százalék 500 ezer és 1 millió között, 1 százalék pedig több mint 1 millió forintot költ az idén nyaralásra egy családtagra számítva.

A megkérdezettek ötöde mondta azt, hogy jelentősen kell spórolnia ahhoz, hogy elmehessen a családjával nyaralni, tízből hat válaszadó pedig kicsit spórol a nyaraláshoz. A többség némileg odafigyel a pihenés során, hogy mire is költ, a válaszadók harmadának azonban nagyon oda kell figyelnie, hogy nehogy túlköltekezzen.


A válaszadók kétharmada (66 százalék) nem tervez az idén nyaralást. Leginkább a nők (72 százalék), a 60 évnél idősebbek (80 százalék), illetve a legfeljebb 8 általánost végzettek (80 százalék) nyilatkoztak így.

A megkérdezettek harmada (34 százalék) tervez nyaralást. Leginkább a férfiak (42 százalék), a 18-29 és 30-44 év közöttiek (42 és 41 százalék), illetve a diplomások mondták ezt.

A nyaralást tervezők körében tízből négy válaszadó mondta azt, hogy belföldre, tízből hárman hogy külföldre mennek nyaralni. A megkérdezettek közel negyede külföldre és belföldre is tud menni.

A válaszadók 10 százaléka 1-3 napot, 50 százaléka 4-7 napot, 40 százaléka pedig 7 napnál többet megy nyaralni.

A nyaralást tervezők átlagosan 10,4 napra utaznak el a nyáron otthonról.

Tízből négy (40 százalék) válaszadó bérelt apartmanban vagy házban, a megkérdezettek harmada (33 százalék) szállodában, közel negyede (22 százalék) ismerősöknél, családtagoknál, 15 százalék saját ingatlanban, 13 százalék panzióban, 7 százalék kempingben, 1 százalék pedig egyéb helyen száll meg a nyaralása alatt.

Tízből nyolc (80 százalék) válaszadó autóval, 18 százalék repülővel, 13 százalék busszal, 6 százalék vonattal, 1 százalék pedig hajóval utazik.

A válaszadók harmada (35 százalék) 100-250 ezer forintot, ötöde (21 százalék) 250-500 ezer forintot, szintén közel ötöde (18 százalék) 50-100 ezer forintot, 6 százalék legfeljebb 50 ezer forintot, 5 százalék 500 ezer és 1 millió között, 1 százalék pedig több mint 1 millió forintot költ az idén nyaralásra egy családtagra számítva.

A nyaralást tervezők körében a válaszadók ötöde (19 százalék) mondta azt, hogy jelentősen kell spórolnia ahhoz, hogy elmehessen a családjával nyaralni. Tízből hat (59 százalék) megkérdezett kicsit spórol a nyaraláshoz. Közel minden negyedik (22 százalék) válaszadónak – és családjának – egyáltalán nem jelent anyagi megterhelést a nyaralás.

A válaszadók 14 százaléka a nyaralás közben nem figyel arra, hogy spóroljon.A megkérdezettek többsége (54 százalék) kicsit odafigyel azért arra, hogy mire költ. A válaszadók harmadának (31 százalék) azonban nagyon oda kell figyelnie, hogy nehogy túlköltekezzen.

A Publicus Intézet közel 20 éve Magyarország egyik meghatározó piac-, és közvéleménykutató cége. Legpontosabb eredményeket mérte többek között a 2024-es főpolgármester-választáson, és EP választáson, a 2019-es főpolgármester-választáson, vagy a 2016-os „kvótanépszavazás” esetén. További eredményeinkről ide kattintva tájékozódhat.

Módszertan

A kérdőíves vizsgálatot 2025. június 23-25 között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1001 fő telefonos megkérdezésével, a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2022 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/- 3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.