A Publicus Intézet a Népszava megbízásából március 13-20 között, 1001 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a pártok támogatottságának alakulását az országgyűlési és az Európai Parlamenti választások esetén. Országgyűlési választások esetén a Fidesz-KDNP támogatottsága 26 százalék, az MSZP-P támogatottsága 11, és a Jobbiké 11 százalék.
————–
Országgyűlési választások
A Fidesz-KDNP támogatottsága a múlt hónapban kettő, ezen hónapban egy százalékpontot növekedett, így 26 százalék.
Az MSZP-P támogatottsága a múlt hónapi változatlanság után ebben a hónapban két százalékpontot növekedett, így 11 százalék.
A Jobbik esetében az elmúlt hónapokban mért egy-egy százalékpontos emelkedés után most újabb egy százalékpontot növekedett, így 11 százalék.
Az LMP és a DK támogatottsága is 1-1 százalékpontot csökkent, és 1, illetve 2 százalék. Az LMP esetében ez az elmúlt években mért legalacsonyabb érték. A Kétfarkú Kutya párt és a Mi Hazánk Mozgalom Párt támogatottsága 1-1 százalékpontot növekedett, így 2, illetve 1 százalék. A Momentum támogatottsága nem változott, az 2 százalék. A bizonytalanok aránya az elmúlt hónapok csökkenése után most nem változott, 44 százalék.
Európai Parlamenti választások
Az Európai Parlamenti választásokra egyes pártok mozgósítási képessége eltérő lehet, ezért a május végén esedékes választásra a preferenciákat néhány hónapja külön is mérjük.
A választáson részvételüket biztosra ígérők aránya hónapról-hónapra folyamatosan csökken, de még így is meglehetősen magas, 46 százalékos.
A Fidesz-KDNP, az MSZP-P és a Jobbik EP támogatottsága is egy-egy százalékpontot növekedett, így 29, 11 és 12 százalék. Az LMP EP támogatottsága egy százalékpontot csökkent, 1 százalék. A listavezető bejelentése után a DK EP támogatottsága egy százalékpontot nőtt, 4 százalék, és hasonló növekedés és eredmény figyelhető meg a Momentum esetében is, az EP támogatottság itt is 4 százalék.
Mivel a biztos EP szavazó pártválasztók körében az Fidesz támogatottsága átlépte az 50 százalékot, és mivel az ellenzék erői várhatóan külön indulnak, ezért jelen kutatás alapján a Fidesz 13, az MSZP és a Jobbik 3-3, a DK és a Momentum 1-1 EP mandátumra számíthat.
A kutatás eredményeiről további részletek a csütörtökön megjelenő Népszavában találhatók. A kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak.