A Publicus Intézet a Népszava megbízásából január 24- 29. között 1000 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta az emberek véleményét Orbán Viktor Indiában tett nyaralókörútjáról.
A válaszadók kétharmada szerint luxusnak számít egy több hetes indiai körutazás – ezt a Fidesz szavazókat leszámítva minden politikai táborban így gondolta a többség.
Tízből hat megkérdezett azonban így is inkább elfogadhatónak tartotta, hogy Orbán Viktor ilyen nyaralásra ment. Összességében az ellenzéki szavazók enyhe, egy százalékpontos többsége is így nyilatkozott – bár két párt esetében ez másképp volt.
Azok körében, akik szerint egyébként elfogadható a miniszterelnök nyaralása, a válaszadók bő harmada később meggondolta magát a továbbra is fennálló háborús vészhelyzeti állapot miatt. Ennek a vészhelyzetnek a fenntartása tízből hat megkérdezett szerint nem indokolt.
A megkérdezettek mindössze 12 százaléka nyaralt két héten át egybefüggően az elmúlt egy évben, de a többség nem lát problémát abban, hogy a miniszterelnöknek olyan vakációt választ, amit az ország lakóinak többsége nem engedhet meg magának.
A megkérdezettek 81 százaléka hallott arról, hogy Orbán Viktor miniszterelnök január elején több mint két hétre Indiába utazott néhány családtagjával, valamint egy ötfős tisztviselő-csapattal.
A válaszadók kétharmada (63 százalék) szerint luxusnak számít egy több hetes indiai körutazás. Így nyilatkozott az ellenzéki szavazók 84 százaléka, illetve a bizonytalan szavazók 59 százaléka – azonban a Fidesz szavazók körében csupán 39 százalék. Pártpreferenciára osztva is csupán a Fidesz táborában gondolta azt a többség, hogy egy ilyen típusú nyaralás nem számít luxusnak.
![](https://publicus.hu/wp-content/uploads/2025/02/Slide1-1024x576.jpg)
Tízből hat megkérdezett (61%) azonban így is inkább elfogadhatónak tartotta, hogy Orbán Viktor ilyen nyaralásra ment. Legnagyobb arányban a Fidesz szavazói gondolták így, 83 százalékos arányban, de a bizonytalan szavazók egyértelmű többsége (59 százalék) is így nyilatkozott. Összességében az ellenzéki szavazók enyhe, 1 százalékpontos többsége is inkább elfogadhatónak tartotta Orbán Viktor nyaralását. Azonban egy meglepő párosítás keretében csupán a DK, illetve a Mi Hazánk pártok támogatóinak többsége (63, illetve 55 százalékos arányban) nyilatkozott ennek ellenkező módon.
![](https://publicus.hu/wp-content/uploads/2025/02/Slide2-1024x576.jpg)
Azok körében, akik szerint egyébként elfogadható a miniszterelnök nyaralása, a válaszadók bő harmada (36 százalék) később meggondolta magát a továbbra is fennálló háborús vészhelyzeti állapot miatt, és így már nem tartotta elfogadhatónak a miniszterelnök nyaralását. Így nyilatkozott tízből hat (60 százalék) ellenzéki szavazó, a Fidesz szavazók harmada (32 százalék), és a bizonytalan szavazók negyede (23 százalék). Az enyhe többég (58 százalék) szerint a miniszterelnök nyaralása a továbbra is fennálló háborús vészhelyzeti állapot tekintetében is elfogadható.
A háborús vészhelyzet további fenntartása tízből hat (60 százalék) válaszadó szerint nem indokolt. Ebben az tízből kilenc ellenzéki szavazóval (87 százalék) a bizonytalan szavazók több, mint fele is egyetértett (54 százalék). Minden csoportot figyelembe véve is csupán a Fidesz szavazók nyilatkoztak többségben ezzel ellenkező módon , 61 százalékuk indokoltnak tartotta a vészhelyzet további fenntartását.
![](https://publicus.hu/wp-content/uploads/2025/02/Slide3-1024x576.jpg)
A megkérdezettek mindössze 12 százaléka nyaralt két héten át egybefüggően az elmúlt egy évben. A többség (59 százalék) azonban nem látott problémát abban, hogy a miniszterelnöknek olyan vakációt választ, amit az ország lakóinak többsége nem engedhet meg magának. Így gondolta a kormánypárt szavazóinak 84 százaléka, a bizonytalan szavazók 55 százaléka, illetve az ellenzéki szavazók 47 százaléka. Mindössze a DK és a Tisza Párt szavazói között gondolta azt a többség (72 és 51 százalék), hogy nem elfogadható ilyen típusú úticélokat választania egy miniszterelnöknek.
![](https://publicus.hu/wp-content/uploads/2025/02/Slide4-1024x576.jpg)
A kutatás eredményeiről további részletek a Népszava nyomtatott és online kiadásában találhatóak. A kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak.
Módszertan
A kérdőíves vizsgálatot 2025 január 24-29 között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével, a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2016 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/- 3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.