A Publicus Intézet a Népszava megbízásából november 14-19. között 1000 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a pártok támogatottságát, illetve az emberek elégedettségét.
Tízből hét válaszadó inkább nem elégedett azzal, ahogy az országban mennek a dolgok. Ez nem különbözik nagyban az elmúlt hónapok értékeihez képest, azonban a Fidesz szavazók körében némileg csökkent az elégedetlenek aránya.
A Tisza Párt továbbra is vezet a Fidesz előtt. Hibahatáron belül, ám Magyar Péter pártja egyaránt népszerűbb biztos szavazók, a biztos pártválasztók, és a teljes népesség körében is, mint a kormánypárt.
Ezzel szemben a többi ellenzéki párt közül jelenleg csupán a Demokratikus Koalíció támogatottsága lépi át a parlamenti bejutási küszöböt, de a biztos pártválasztó ellenzéki szavazók nagy része továbbra is egy ellenzéki összefogást támogatna. Egy ilyen összefogást a Tisza Párt támogatóinak egy-ötöde is támogatna, azonban ez az arány a nyári hónapokhoz képest felére csökkent.
Tízből hét válaszadó (67 százalék) inkább nem elégedett azzal, ahogy az országban mennek a dolgok. Így nyilatkozott a választásokon együttműködő ellenzéki pártok szavazói, illetve a Tisza Párt szavazói közül szinte az összes (93 és 98 százalék), a pártnélküli szavazók háromnegyede (74 százalék), illetve a Fidesz szavazóinak 17 százaléka.
Összességében az elégedetlenek aránya nem változott az elmúlt hónapokban tapasztalt értékekhez képest, hiszen 2021 januárja óta az elégedettség egyedül a 2022-es választás hónapjában volt a pozitív tartományban, ám azóta drámaian csökkent. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy az októberi adatokhoz képest 15 százalékponttal csökkent az elégedetlen Fidesz szavazók aránya (32 százalékról 17-re). Ez arra enged következtetni, hogy a kormánypárt támogatói jelenleg összezárnak a Fidesz mögött, valószínűleg a Tisza párt növekvő támogatottságának fenyegetése miatt.
A Tisza Párt továbbra is vezet a Fidesz előtt, habár még hibahatáron belül. A Tisza Párt a biztos szavazók körében 28, míg a Fidesz 27, a biztos pártválasztók között pedig 39 míg a Fidesz 38 százalékos támogatottsággal rendelkezik. A teljes népesség körében pedig jelenleg a válaszadók 25 százaléka a Tisza Pártra, 24 százaléka pedig a kormánypártra voksolna egy most vasárnap tartott választáson. Ezzel szemben a többi ellenzéki párt közül jelenleg csupán a Demokratikus Koalíció (9 százalék) és a Mi hazánk (5 százalék) támogatottsága lépi át a parlamenti bejutási küszöböt.
A kutatás során azt is vizsgáltuk, hogy mekkora lenne a népszerűsége egy jelenleg nem létező, hipotetikus ellenzéki összefogásnak, amit praktikusan most a DK, az MSZP és a Momentum és a Párbeszéd alkothatna. Bár az „ellenzéki összefogást” preferáló szavazók a „biztos pártválasztó” ellenzékieknek legfeljebb csak 14 százalékát teszik ki, 92 százalékuk inkább erre a formációra szavazna a Tisza Párt helyett. A Tisza Párt jóval népesebb szavazótáborának 70 százaléka ragaszkodik Magyar Péterhez, ám ötödük (22 százalék) hajlik arra, hogy az „ellenzéki összefogást” válassza.
Ez az arány az amúgy folyamatosan alakuló, bővülő Tisza-szavazók körében az elmúlt három hónapban rendben 22-26 százalék között alakult, míg a nyár folyamán jócskán meghaladta a 40 százalékot (44-46 százalék). Azaz a növekvő Tisza Párt szavazóinak egy (amúgy csökkenő), de szignifikáns részére igaz, hogy „opportunista” módon szavaz a Tiszára. Tehát elsősorban Orbán Viktor leváltásának a lehetőségét látja Magyar Péterben és pártjában, ez a szavazói bázis nem szervesült identitássá. Hasonló jelenséget mértünk a DK-nál, mielőtt a Tisza Párt előtt erősödött – ám az a tábor láthatóan már a Tiszánál van.
Minél idősebb, illetve urbánusabb volt egy válaszadó, annál nagyobb eséllyel voksolna egy ilyen összefogás mellett. Azonban az látszik, hogy többi ellenzéki párt idővel egyre csökkenő hatással tud rájuk lenni.
Ezek a számok azt mutatják, hogy az ellenzéki szavazók egy része a Fidesz leváltása miatti reményben gravitált a Tisza Párt felé, mintsem annak konkrét identitása és ígéretei miatt. Azonban az is látszik, hogy a párt bázisa szilárdul, hiszen a támogatói között csökkent azok aránya, akik támogatnának egy ellenzéki választási szövetséget.
A kutatás eredményeiről további részletek a Népszava nyomtatott és online kiadásában találhatóak. A kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak.
Módszertan
A kérdőíves vizsgálatot 2024. november 14-19. között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével, a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2022 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.