Választók megosztottak abban, hogy kis különbség esetén mindig újra kell-e számolni a szavazatokat

Publicus Intézet a Népszava megbízásából június 28 – július 04. között 1000 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban kérdezte az emberek véleményét a budapesti főpolgármester-választás eredményéről, illetve az érvénytelen szavazatok újraszámolásáról. A felmérés tehát még a főpolgármester-választás szavazatainak teljes újraszámolásáról szóló döntés előtt készült.

Tízből kilenc megkérdezett hallott arról, hogy a főpolgármester-választáson Karácsony Gergely szűk többséggel nyert, és Vitézy Dávid kérésére újraszámolták az érvénytelen szavazatokat.

Majdnem minden második megkérdezett szerint indokolt volt a főpolgármester-választáson az érvénytelen szavazatok újraszámolása. A budapesti válaszadóknál már az enyhe többség nyilatkozott így.

Tízből négy megkérdezett szerint nem számolták volna újra az érvénytelen szavazatokat abban az esetben, ha Vitézy Dávid nyert volna ennyire szűk többséggel.

A válaszadók enyhe többsége szerint egyik fél sem járt jól a szavazatok újraszámolásával.

A megkérdezettek 42 százaléka szerint általában újra kellene mindig számolni a szavazatokat, ha kicsi a különbség két jelölt között.

A válaszadók 30 százaléka szerint jó döntés volt, 45 százaléka szerint viszont nem volt jó döntés, hogy a budapesti főpolgármesterválasztáson a Fidesz az utolsó pillanatban visszaléptette jelöltjét, Szentkirályi Alexandrát.


Tízből kilenc megkérdezett hallott arról, hogy a főpolgármester-választáson Karácsony Gergely szűk többséggel nyert, és Vitézy Dávid kérésére újraszámolták az érvénytelen szavazatokat.

Majdnem minden második (49 százalék) válaszadó szerint indokolt volt a főpolgármester-választáson az érvénytelen szavazatok újraszámolása. Így nyilatkozott a Fidesz szavazók kétharmada (65 százalék), a Tisza Párt szavazónak közel fele (47 százalék). a pártnélküliek 43 százaléka, illetve az ellenzéki szavazók 37 százaléka.

A budapesti válaszadók enyhe többsége (53 százalék) indokoltnak látta a szavazatok újraszámolását.

Tízből négy (41 százalék) válaszadó szerint nem számolták volna újra az érvénytelen szavazatokat abban az esetben, ha Vitézy Dávid nyert volna ennyire szűk többséggel. Így gondolja tízből hat (60 százalék) ellenzéki szavazó, a Tisza Párt szavazói közül minden második (49 százalék), tízből négy (29 százalék) pártnélküli szavazó, illetve tízből három (29 százalék) Fidesz szavazó.

A válaszadók enyhe többsége (52 százalék) szerint egyik fél sem járt jól a szavazatok újraszámolásával. Így látja a Tisza Párt szavazói közül tízből heten, az ellenzéki szavazók kétharmada (64 százalék) a pártnélküliek közel fele (46 százalék), illetve a Fidesz szavazók 44 százaléka.

A megkérdezettek 17 százaléka szerint Karácsony járt jól a szavazatok újraszámolásával, hiszen így is ő nyert. Ezt mondta a Fidesz szavazók negyede (25 százalék), a Tisza Párt szavazóinak a 18 százaléka, az ellenzéki szavazók 16 százaléka, illetve a pártnélküliek 12 százaléka.

A válaszadók 2 százaléka szerint Vitézy járt jobban, hiszen csökkent a különbség, illetve 9 százalék szerint mindketten jól jártak különböző okokból. (20 százalék nem tudott, vagy nem akart válaszolni a kérdésre.)

A válaszadók 42 százaléka szerint általában újra kellene mindig számolni a szavazatokat, ha kicsi a különbség két jelölt között. Így gondolja a Fidesz szavazók 48 százaléka, a Tisza Párt szavazóinak szintén 48 százaléka, az ellenzéki szavazók 42 százaléka, illetve a pártnélküliek 36 százaléka.

A megkérdezettek 45 százaléka szerint nincs erre szükség. Így nyilatkozott az ellenzéki szavazók 58 százaléka, a Tisza Párt szavazóinak 47 százaléka, a pártnélküliek 42 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 36 százaléka.

A válaszadók 45 százaléka szerint nem volt jó döntés, hogy a budapesti főpolgármesterválasztáson a Fidesz az utolsó pillanatban visszaléptette jelöltjét, Szentkirályi Alexandrát. Így gondolja a Tisza Párt szavazóinak 54 százaléka, az ellenzéki szavazók 52 százalék, a pártnélküliek 44 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 39 százaléka.

A megkérdezettek 30 százaléka szerint jó döntés volt a Fidesz jelöltjének visszaléptetése. Így nyilatkozott a Fidesz szavazók 39 százaléka, az ellenzéki szavazók 34 százaléka, a Tisza Párt szavazóinak a 32 százaléka, illetve a pártnélküliek 21 százaléka.

A kutatás eredményeiről további részletek a Népszava nyomtatott és online kiadásában találhatókA kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak.

Módszertan

A kérdőíves vizsgálatot 2024. június 28 – július 04. között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével , a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2016 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.