A Publicus Intézet a Népszava megbízásából november 14-19. között 1000 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a közvéleményt a Magyar Péter kapcsán megjelent hangfelvételekről, és azok politikai hatásáról.
Tízből nyolc válaszadó hallott arról, hogy Magyar Péter szerint a Fidesz titkosszolgálati eszközöket és a mesterséges intelligenciát is bevetve próbálja őt lejáratni.
A válaszadók többsége nagyon valószínűnek vagy legalább elképzelhetőnek tartotta, hogy a Fidesz vagy a kormány titkosszolgálati eszközöket, továbbá hamisított anyagokat is felhasznál politikai ellenfelei lejáratására.
A többség szintén elképzelhetőnek tartotta, hogy a Fidesz nem csak a politikai ellenfelei, hanem civil szervezetek vagy újságírók ellen is felhasznál hasonló eszközöket.
A válaszadók majd’ kétharmada szerint azonban nem lesz semmilyen következménye annak, ha kiderül, hogy a Fidesz valóban titkosszolgálati eszközöket és esetleg hamisított anyagokat használ fel egy ellenzéki politikus lejáratására.
Az ilyen körülmények között Magyar Péterről megjelent információkat a megkérdezettek mindössze egyharmada tartotta hitelesnek – a Fidesz szavazóknak is csupán 59 százaléka nyilatkozott így.
A most nyilvánosságra kerülő felvételek a válaszadók több, mint fele szerint nem befolyásolják majd érdemben Magyar Péter és pártja megítélését. Azonban a többség szerint a Tisza Párt még nem elég erős ahhoz, hogy megnyerjen egy választást.
Tízből nyolc (83 százalák) válaszadó hallott arról, hogy Magyar Péter szerint a Fidesz titkosszolgálati eszközöket és a mesterséges intelligenciát is bevetve próbálja őt lejáratni.
Azt, hogy a Fidesz vagy a kormány titkosszolgálati eszközöket is felhasznál politikai ellenfelei lejáratására válaszadók relatív többsége (42 százalék) nagyon valószínűnek vagy legalább elképzelhetőnek (24 százalék) tartotta. Legnagyobb mértékben a Tisza Párt támogatói tartoztak ebbe a csoportba (93 százalék), de az ellenzéki (85 százalék) és a pártnélküli (68 százalék) szavazók abszolút többsége is így vélekedett, meglepő módon a Fidesz szavazóinak negyedével (27 százalék) egyetemben.
A válaszadók többsége szintén nagyon valószínűnek (40 százalék) vagy elképzelhetőnek (20 százalék) tartotta, hogy a Fidesz vagy a kormány politikai ellenfelei lejáratására részben, vagy egészben hamisított anyagokat is felhasznál.
Tízből hat (62 százalék) megkérdezett elképzelhetőnek tartotta, hogy a Fidesz nem csak a politikai ellenfelei, hanem civil szervezetek vagy újságírók ellen is felhasznál hasonló eszközöket. Amíg a Fidesz szavazók kétharmada (66 százalék) inkább nem tartotta ezt elképzelhetőnek, a politikai paletta rajtuk kívüli része erről másképp gondolkodott. Így válaszolt gyakorlatilag minden Tisza Párt szavazó (97 százalék), az ellenzéki szavazók háromnegyede (76 százalék), és háromból kettő (67 százalék) pártnélküli szavazó.
A válaszadók majd’ kétharmada (63 százalék) szerint azonban nem lesz semmilyen következménye annak, ha kiderül, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket és esetleg hamisított anyagokat is felhasznál egy ellenzéki politikus lejáratására. Ebben a kérdésben a Fidesz szavazói voltak a legkevésbé szkeptikusak, de még nekik is csupán 28 százalékuk gondolta, hogy egy ilyen eshetőség büntetőjogi vagy bármilyen más következményekkel járna.
Az ilyen körülmények között Magyar Péterről megjelent információkat a megkérdezettek mindössze egyharmada (32 százalék) tartotta hitelesnek. Minden negyedik ellenzéki (24%), minden ötödik pártnélküli (20 százalék) illetve Tisza Párti (19 százalék) megkérdezett válaszolt így, a Fidesz szavazóknak 59 százalékával egyetemben.
Az előbbi adatok fényében nem meglepő, hogy a most nyilvánosságra kerülő felvételek a többség (55 százalék) szerint nem befolyásolják majd érdemben Magyar Péter és pártja megítélését. Ennek ellenkezőjét mindössze kormánypárti szavazók csoportjában vallotta a többség (57 százalék), minden ötödik pártnélküli (19 százalék), és tizedik ellenzéki (13 százalék) illetve Tisza Párti (11 százalék) szavazóval egyetemben. Minél kevésbé volt urbánus egy válaszadó, annál nagyobb valószínűséggel nyilatkozott így.
A friss közvéleménykutatások ellenére a többség (54 százalék) szerint a Tisza Párt még nem elég erős ahhoz, hogy megnyerjen egy választást. Így vélekedett a tízből kilenc (89 százalék) Fidesz szavazó, az ellenzéki és pártnélküli szavazók fele (56 százalék illetve 53 százalék), illetve a Tisza Párt szavazóinak 15 százaléka. A válaszadók között mindössze a Tisza Párt szavazói között voltak többségben (76 százalék) azok, akik szerint a párt van elég erős egy választási győzelemhez.
A kutatás eredményeiről további részletek a Népszava nyomtatott és online kiadásában találhatóak. A kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak.
Módszertan
A kérdőíves vizsgálatot 2024. november 14-19. között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével, a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2022 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.