A többség Szalay-Bobrovniczky Kristóf lemondását szeretné

A Publicus Intézet a Népszava megbízásából április 3-9. között 1000 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban kérdezte az emberek véleményét az Adaptív Védelem nevű kiképzési program keretében történt kézigránátos balesetről, illetve eset felelőseiről.

A megkérdezettek háromnegyede szerint szükségtelen, hogy kormánytisztviselőnek katonai kiképzést tartsanak éles fegyverek használatával.

A válaszadók többsége szerint a programban való részvétel nem volt teljesen önkéntes, mivel a kormánytisztviselőkön nyomás volt annak érdekében, hogy részt vegyenek a kiképzésen.

A többség szerint Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek le kellene mondania a baleset következtében.


A válaszadók 87 százaléka hallott arról ominózus balesetről, amelyben egy gyakorlaton a 29 éves kormánytisztviselő mindkét kezét elvesztette egy kézigránát miatt. Legnagyobb arányban a DK (100 százalék) és a Tisza párt (97 százalék) szavazói hallottak róla legkisebb arányban pedig a bizonytalan szavazók (78 százalék).

A megkérdezettek háromnegyede (76 százaléka) szerint szükségtelen, hogy kormánytisztviselőnek katonai kiképzést tartsanak éles fegyverek használatával. Így nyilatkozott minden DK szavazó (100 százalék), a Tisza párt szavazóinak 95 százaléka, a Mi Hazánk szavazói közül tízből nyolcan (83 százalék), és tízből hét bizonytalan szavazó (72 százalék). Mindössze 13 százalék szerint szükséges egy ilyen kikiképzés, beleértve a Fidesz szavazóinak 33 százalékát.  

A válaszadók negyede (23 százaléka) elhiszi a kormány azon állítását, hogy a kormánytisztviselők teljesen önkéntes módon vettek részt ezen a kiképzésen. Legnagyobb mértékben a Fidesz szavazói (60 százalék) és a Mi Hazánk szavazói (27 százalék) gondolták így. Ezzel szemben a megkérdezettek többsége, azaz 57 százaléka inkább az ellenzéki politikusokkal és név nélkül nyilatkozó kormánytisztviselőkkel ért egyet abban, hogy volt nyomás a kormánytisztviselőkön annak érdekében, hogy részt vegyenek a kiképzésen. A Fidesz-KDNP szavazókat leszámítva minden politikai táborban ez volt a többségi vélemény.

A relatív többség szerint (47 százalék) Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek le kellene mondania a baleset következtében, azonban a közvélemény ebben a kérdésben már megosztottabb. A miniszter lemondását támogatná a Tisza párt szavazóinak 86 százaléka, a DK szavazóinak 82 százaléka, az egyéb pártok szavazóinak 56 százaléka, és a bizonytalan szavazók 41 százaléka. Azonban erre a lépésre nincs szükség a megkérdezettek bő harmada (36 százaléka) szerint, beleértve a kormánypárt szavazóinak háromnegyedét (75 százalékát) és a Mi Hazánk szavazóinak majd’ kétharmadát (63 százalékát).

A kutatás eredményeiről további részletek a Népszava nyomtatott és online kiadásában találhatóak. A kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak.

Módszertan

A kérdőíves vizsgálatot 2025. április 3-9. között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével , a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2016 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.