A Publicus Intézet a Népszava megbízásából április 3–9. között 1000 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta az emberek véleményét az árrés-stoppal kapcsolatban
Szinte az összes válaszadó hallott arról, hogy a kormány bevezette az árrés-stopot.
A megkérdezettek harmada szerint az árrés-stop és az ársapka ugyanaz az intézkedés csak más néven.
A többség azt mondta, hogy nem vásárol olcsóbban az intézkedés bevezetése óta.
Közel minden ötödik válaszadó tapasztalt olyat vagy sok esetben, vagy pedig elvétve, hogy az árrés-stop intézkedés miatt bizonyos termékek hiánycikké váltak az üzletekben.
A többség szerint az árrés-stop intézkedés megszüntetése után nagyon emelkedni fognak majd az árak.
A megkérdezettek harmada (35 százalék) szerint az árrés-stop és az ársapka ugyanaz az intézkedés csak más néven. Így gondolja a Mi Hazánk szavazóinak a 63 százaléka, a DK szavazók 51 százaléka, a Tisza Párt szavazóinak a 47 százaléka, a bizonytalan szavazók 35 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 17 százaléka.
A válaszadók közel fele (45 százalék) szerint az árrés-stop és az ársapka az két különböző intézkedés. Így nyilatkozott a Fidesz szavazók 56 százaléka, a Tisza Párt szavazóinak a 42 százaléka, a bizonytalan szavazók 41 százaléka, a DK szavazók 40 százaléka, illetve a Mi Hazánk szavazóinak a 28 százaléka.

A többség (52 százalék) azt mondta, hogy nem vásárol olcsóbban az intézkedés bevezetése óta. Így nyilatkozott a DK szavazók 73 százaléka, a Tisza Párt szavazóinak a 69 százaléka, a Mi Hazánk szavazók 65 százaléka, a bizonytalan szavazók 52 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 24százaléka.
A válaszadók harmada (34 százalék) mondta azt, hogy vagy jelentősen olcsóbban (9 százalék) vagy pedig egy kicsivel olcsóbban (26 százalék) vásárol az intézkedés bevezetése óta. Így nyilatkozott a Fidesz szavazók 63 százaléka, a bizonytalan szavazók 32 százaléka, a DK szavazók 21 százaléka, a Tisza Párt szavazóinak 19 százaléka, illetve a Mi Hazánk szavazók 18 százaléka.

A válaszadók 6 százaléka tapasztalt olyat sok esetben, hogy az árrés-stop intézkedés miatt bizonyos termékek hiánycikké váltak az üzletekben. A megkérdezettek 12 százaléka is tapasztalt hiányt, de csak elvétve. Tízből nyolc (79 százalék) válaszadó viszont egyáltalán nem találkozott ezzel.

A többség (56 százalék) szerint az árrés-stop intézkedés megszüntetése után nagyon emelkedni fognak majd az árak. Így gondolja a Tisza Párt szavazóinak és a DK szavazóinak a 67-67 százaléka, a Mi Hazánk szavazóinak a 63 százaléka, a bizonytalan szavazók 56 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 42 százaléka.
A válaszadók negyede (26 százalék) szerint az intézkedés megszüntetése után kicsit fognak emelkedni az árak. Ezt mondta a Fidesz szavazók 29 százaléka, a bizonytalan szavazók 25 százaléka, a DK szavazók 24 százaléka, a Tisza Párt szavazóinak a 23 százaléka, illetve a Mi Hazánk szavazóinak a 9 százaléka.
A megkérdezettek 9 százaléka szerint az intézkedés megszüntetése után nem lesz áremelkedés, 1 százalék szerint még árcsökkenés is várható majd.

A kutatás eredményeiről további részletek a Népszava nyomtatott és online kiadásában találhatóak. A kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak!
Módszertan
A kérdőíves vizsgálatot 2025. április 3–9 között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével, a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2022 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/- 3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.