A Publicus Intézet a Népszava megbízásából január 24-29. között 1000 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta az emberek véleményét a Rogánt Antalt ért amerikai korrupciós vádakról.
Tízből nyolc válaszadó hallott arról, hogy Rogán Antalt korrupció vádja miatt szankciós listára tette a távozó amerikai kormány.
A volt amerikai nagykövet szerint Rogán Antal szankciós listára kerülésének az az oka, hogy ő áll a magyarországi korrupció rendszerének középpontjában. Minden második válaszadó inkább igaznak, tízből három megkérdezett pedig inkább nem tartja igaznak ezt az állítást.
Szintén a volt amerikai nagykövet állítása szerint Rogán mellett mások is érintettek lehetnek a korrupciós rendszerben. Tízből hét válaszadó inkább valószínűnek tartja ezt az állítást.
A válaszadók közel háromnegyede szerint a magyar kormánynak érdemben kellene vizsgálnia a Rogán Antalt ért vádakat. Tízből hat válaszadók szerint inkább le kell mondania Rogánnak a kormányban betöltött pozíciójáról a megfogalmazódott vádak miatt.
Tízből nyolc (81 százalék) válaszadó hallott arról, hogy Rogán Antalt korrupció vádja miatt szankciós listára tette a távozó amerikai kormány. Így nyilatkozott tízből kilenc (92 százalék) ellenzéki szavazó, illetve a Fidesz szavazók és a bizonytalan szavazók közel háromnegyede (76 és 74 százalék).
Rogán Antal szankciós listára helyezését a kormány oldaláról politikai okokkal magyarázzák, és a volt amerikai nagykövet személyes bosszújának tudják be, illetve annak, hogy Rogán akár az USA-val szemben is kiállt Magyarország érdekeiért.
A megkérdezettek 43 százaléka szerint a korrupció miatt került fel Rogán a korrupciós listára. Így nyilatkozott az ellenzéki szavazók 72 százaléka, a bizonytalan szavazók 36 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 10 százaléka.
A válaszadók negyede (26 százalék) szerint politikai okokból került Rogán a szankciós listára. Így gondolja tízből közel hat (58 százalék) Fidesz szavazó, a bizonytalan szavazók negyede (24 százalék), illetve az ellenzéki szavazók közel tizede (8 százalék).
Közel minden tizedik (9 százalék) megkérdezett szerint mindkettő lehetséges, azaz a korrupció miatt, illetve politikai okokból került fel Rogán a szankciós listára. Ezt mondta az ellenzéki szavazók 13 százaléka, a Fidesz szavazók 9 százaléka, illetve a bizonytalan szavazók 32 százaléka.
(a válaszadók 21 százaléka vagy nem tudott, vagy nem akart válaszolni a kérdésre)
A volt amerikai nagykövet szerint Rogán Antal szankciós listára kerülésének az az oka, hogy szerintük ő áll a magyarországi korrupció rendszerének középpontjában. Minden második (50 százalék) válaszadó inkább igaznak tartja ezt a vádat. Ezt mondta az ellenzéki szavazók több mint háromnegyede (77 százalék), tízből négy (43 százalék) bizonytalan szavazó, illetve a Fidesz szavazók ötöde (21 százaléka).
Tízből három (28 százalék) megkérdezett inkább nem tartja igaznak ezt a vádat. Tízből hat (60 százalék) Fidesz szavazó, illetve az bizonytalan szavazók 22 százaléka és az ellenzéki szavazók 16 százaléka mondta ezt.
Azok közül, akik szerint inkább igazak a Rogán ellen felhozott vádak, tízből kilenc (91 százalék) megkérdezett szerint Orbán Viktor tud arról, hogy a minisztere korrupciós cselekményekben vehetett részt. Így gondolja az ellenzéki szavazók 97 százaléka, a bizonytalan szavazók 90 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 64 százaléka.
A volt amerikai nagykövet állítása szerint Rogán Antal mellett mások is érintettek lehetnek a korrupciós rendszerben. Tízből hét (68 százalék) válaszadó inkább valószínűnek tartja, hogy más kormánytagok is korrupcióban vesznek részt. Ezt mondta az ellenzéki szavazók 93 százaléka, a bizonytalan szavazók 65 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 34 százaléka.
Az enyhe többség (53 százalék) inkább valószínűnek tartja, hogy Orbán Viktor személyesen érintett korrupciós bűncselekményekben. Így gondolja az ellenzéki szavazók 87 százaléka, a bizonytalan szavazók 48 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 7 százaléka.
Tízből három (30 százalék) válaszadó inkább nem tartja valószínűnek, hogy a magyar miniszterelnök személyesen érintett korrupciós bűncselekményekben. Így látja a Fidesz szavazók 85 százaléka, a bizonytalan szavazók 22 százaléka, illetve az ellenzéki szavazók 7 százaléka.
Tízből hat (58 százalék) válaszadó szerint inkább le kell mondania Rogán Antalnak a kormányban betöltött pozíciójáról a megfogalmazódott vádak miatt. Így gondolja az ellenzéki szavazók 89 százaléka, a bizonytalan szavazók 52 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 21 százaléka.
Tízből közel három (27 százalék) megkérdezett szerint Rogán Antalnak inkább nem kéne lemondania. Így látja a Fidesz szavazók 68 százaléka, a bizonytalan szavazók 23 százaléka, illetve az ellenzéki szavazók 8 százaléka.
A válaszadók közel háromnegyede (72 százalék) szerint a magyar kormánynak érdemben kellene vizsgálnia a Rogán Antalt ért vádakat. Így gondolja az ellenzéki szavazók 88 százaléka, a bizonytalan szavazók 71 százaléka, illetve a Fidesz szavazók 51 százaléka.
A kutatás eredményeiről további részletek a Népszava nyomtatott és online kiadásában találhatók. A kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak.
Módszertan
A kérdőíves vizsgálatot 2025. január 24 – 29. között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével , a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2022-es adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.