<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>mandátum &#8211; Publicus</title>
	<atom:link href="https://publicus.hu/blog/tag/mandatum/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://publicus.hu</link>
	<description>Nincs sablon, nincs kopipészt</description>
	<lastBuildDate>Tue, 02 Sep 2025 13:34:36 +0000</lastBuildDate>
	<language>hu</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	
	<item>
		<title>Pártok EP és országgyűlési támogatottsága &#8212; 2019. május</title>
		<link>https://publicus.hu/blog/partok-ep-es-orszaggyulesi-tamogatottsaga-2019-majus/</link>
					<comments>https://publicus.hu/blog/partok-ep-es-orszaggyulesi-tamogatottsaga-2019-majus/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[apulai]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 22 May 2019 22:35:49 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Blog]]></category>
		<category><![CDATA[ep választások]]></category>
		<category><![CDATA[európai parlament]]></category>
		<category><![CDATA[európai unió]]></category>
		<category><![CDATA[mandátum]]></category>
		<category><![CDATA[pártok támogatottsága]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://publicus.hu/?p=1000</guid>

					<description><![CDATA[A Publicus Intézet a Népszava megbízásából május 16-22 között, 999 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a pártok támogatottságának alakulását az Európai Parlamenti választások esetén. &#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8211; Európai Parlamenti választások Az Európai Parlamenti választásokra egyes pártok mozgósítási képessége eltérő lehet, ezért a május végén esedékes választásra a preferenciákat néhány hónapja külön is mérjük. A május 26-i EP választáson a megkérdezettek 46 százaléka [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[A <a href="http://publicus.hu/" target="_blank" rel="noopener nofollow" data-lynx-mode="asynclazy">Publicus Intézet</a> <span class="_4yxo">a <a href="http://nepszava.hu/">Népszava</a> </span><span class="_4yxo">megbízásából </span>május 16-22 között, 999 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta <em><span class="_4yxp">a pártok támogatottságának alakulását az Európai Parlamenti választások esetén</span></em>.

&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8211;
<h3><strong>Európai Parlamenti választások</strong></h3>
Az Európai Parlamenti választásokra egyes pártok mozgósítási képessége eltérő lehet, ezért a május végén esedékes választásra a preferenciákat <a href="https://publicus.hu/blog/tag/ep-valasztasok/">néhány hónapja</a> külön is mérjük.

A május 26-i EP választáson a <strong>megkérdezettek 46 százaléka ígéri biztosra a részvételét</strong>. Ez a potenciális maximális részvételi arány, ami várhatóan ennél 6-10 százalékponttal kevesebb, 36-40 százalékos lesz.

A <span class="_4yxo"><strong>Fidesz-KDNP</strong> EP támogatottsága <a href="https://publicus.hu/blog/partok-ep-tamogatottsaga-2019-aprilis/">múlt hónaphoz képest</a> egy százalékpontot csökkent, így <strong>29 százalék</strong>, a biztos szavazó pártválasztók körében változatlan, <strong>52 százalék</strong>. A párt szavazóinak részvételi hajlandósága minimálisan nőtt.</span>

<span class="_4yxo">Az <strong>MSZP-P</strong> EP támogatottsága egy százalékpontot csökkent, <strong>10 százalék</strong> az összes megkérdezett körében, és három százalékpontot a biztos szavazó pártválasztók esetén, ami így <strong>13 százalék</strong>. Az MSZP-P szavazók részvételi hajlandósága 10 százalékpontot csökkent.</span>

<span class="_4yxo">A <strong>Jobbik </strong>EP támogatottsága a múlt hónap után <a href="https://publicus.hu/blog/partok-ep-tamogatottsaga-2019-aprilis/">újabb</a> egy százalékpontot csökkent, így <strong>10 százalék</strong>, míg a biztos szavazók pártválasztókat vizsgálva 2 százalékpontos a csökkenés, <strong>13 százalék</strong>. A párt szavazók részvételi hajlandóság némileg csökkent.</span>

Az <strong>LMP</strong> EP támogatottsága változatlan, <strong>2 százalék</strong> az összes megkérdezett, és <strong>4</strong> a biztos szavazók pártválasztók körében.

A <strong>DK</strong> EP támogatottsága a <a href="https://publicus.hu/blog/partok-orszaggyulesi-es-ep-tamogatottsaga-2019-marcius/">múlt hónapi</a> növekedés után két százalékpontot nőtt, <strong>7 százalék</strong>, és <strong>11 </strong> a biztos szavazók pártválasztók esetén. A párt szavazóinak részvételi hajlandósága nőtt, és a legmagasabb az összes vizsgált párt körében.

A <strong>Momentum</strong> esetében nincs változás, <strong>4 illetve 6 százalék </strong>a támogatói arány az összes megkérdezett, valamint a biztos szavazó-pártválasztó körben.

<figure id="attachment_1002" aria-describedby="caption-attachment-1002" style="width: 696px" class="wp-caption alignnone"><img fetchpriority="high" decoding="async" class="size-large wp-image-1002" src="https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all-1024x771.png" alt="" width="696" height="524" srcset="https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all-1024x771.png 1024w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all-300x226.png 300w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all-768x578.png 768w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all-80x60.png 80w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all-696x524.png 696w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all-1068x804.png 1068w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all-558x420.png 558w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_EP_all.png 1433w" sizes="(max-width: 696px) 100vw, 696px" /><figcaption id="caption-attachment-1002" class="wp-caption-text">Most vasárnap kire szavaz EP választáson?</figcaption></figure>

Jelen kutatás alapján a <strong>Fidesz 14, az MSZP, a Jobbik, és a DK 2-2-2, </strong><strong>és a Momentum 1 EP mandátumra számíthat</strong>, míg az LMP és a többi párt nem kerülne be az Európai Parlamentbe.

&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;&#8212;-
<h3><strong>Országgyűlési választások</strong></h3>
Egy &#8222;most vasárnapi&#8221; országgyűlési választások várható eredményét vizsgálva a <strong>Fidesz</strong> támogatónak aránya <strong>29</strong>, az <strong>MSZP-P</strong> támogatók aránya <strong>11</strong>, a <strong>Jobbiké</strong> pedig <strong>10</strong> százalék.

<img decoding="async" class="alignnone size-large wp-image-1003" src="https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-1024x770.png" alt="" width="696" height="523" srcset="https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-1024x770.png 1024w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-300x225.png 300w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-768x577.png 768w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-80x60.png 80w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-265x198.png 265w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-696x523.png 696w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-1068x803.png 1068w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all-559x420.png 559w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_all.png 1433w" sizes="(max-width: 696px) 100vw, 696px" />

Az <strong>LMP</strong> támogatói aránya <strong>2</strong> százalék, a <strong>DK</strong>-é <strong>4</strong>, a <strong>Kétfarkúé</strong> pedig <strong>1</strong> százalék. A <strong>Momentum</strong> most vasárnap <strong>2 százalékot</strong> kapna, míg a többi párt, így a <strong>Mi Hazánk Mozgalom</strong>, és a <strong>MLP</strong> nem érné el az 1 százalékot. A bizonytalanok aránya 39 százalék.

<figure id="attachment_1005" aria-describedby="caption-attachment-1005" style="width: 696px" class="wp-caption alignnone"><img decoding="async" class="size-large wp-image-1005" src="https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor-1024x771.png" alt="" width="696" height="524" srcset="https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor-1024x771.png 1024w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor-300x226.png 300w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor-768x578.png 768w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor-80x60.png 80w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor-696x524.png 696w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor-1068x804.png 1068w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor-558x420.png 558w, https://publicus.hu/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_ppef_idosor.png 1433w" sizes="(max-width: 696px) 100vw, 696px" /><figcaption id="caption-attachment-1005" class="wp-caption-text">Pártok támogatottságának alakulása az elmúlt egy évben</figcaption></figure>

A kutatás eredményeiről további részletek a pénteken megjelenő <a href="https://nepszava.hu/">Népszavában</a> találhatók. <span class="_4yxo"><strong>A kutatás ismertetésekor kérjük a Népszavára is hivatkozzanak</strong>.</span>
<blockquote>
<h3 class="_2cuy _50a1 _2vxa">FRISSÍTÉS, a választás után!</h3>


Az EP választásokon Fidesz-KDNP, az MSZP-DK és a Momentum-Jobbik tömbök összesített eredményeit <a href="https://publicus.hu/blog/partok-ep-es-orszaggyulesi-tamogatottsaga-2019-majus/">bőven hibahatáron belül mértük</a>. A <a href="https://publicus.hu/blog/tag/ep-valasztasok/">kutatások trendje</a>, és az Intézet elemzői <a href="https://www.youtube.com/watch?v=_MH5RgM_eYY">sajtómegnyilatkozásaiban</a> jelezték az MSZP -&gt; DK, illetve a Jobbik -&gt; Momentum irányú szavazói mozgásokat. Annak mértéke azonban az utolsó napokban felgyorsult, és az utolsó napok változásai már az utolsó adatfelvétel után történtek, így <a href="https://www.youtube.com/watch?v=_MH5RgM_eYY">nem voltak mérhetőek</a>.


<h3 class="_2cuy _50a1 _2vxa">Módszertan</h3>
</blockquote>
<div class="_2cuy _3dgx _2vxa"><em><span class="_4yxp">A kérdőíves vizsgálatot 2019. május 16 – 22 között a </span><a href="http://publicus.hu/" target="_blank" rel="noopener nofollow" data-lynx-mode="async"><span class="_4yxp">Publicus Intézet</span></a><span class="_4yxp"> készítette az ország felnőtt népességét reprezentáló 999 fő </span><a href="https://publicus.hu/kutatas/telefonos-kutatas/" target="_blank" rel="noopener nofollow" data-lynx-mode="asynclazy"><span class="_4yxp">telefonos</span></a><span class="_4yxp"> megkérdezésével, a </span><a href="https://publicus.hu/omnibusz/" target="_blank" rel="noopener nofollow" data-lynx-mode="asynclazy"><span class="_4yxp">Publicus Omnibusz</span></a> <span class="_4yxp">részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2016 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.</span></em></div>]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://publicus.hu/blog/partok-ep-es-orszaggyulesi-tamogatottsaga-2019-majus/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
